Gerhard Cardinal Müller na Collegium Humanum ve Wroclawi

V pátek 17. února Collegium Humanum ve Wroclawi navštívil kardinál Gerhard Müller, bývalý prefekt Kongregace pro vědu a víru a dříve biskup v Řezně. Je jedním z blízkých spolupracovníků papeže Františka.

 

V sídle Collegium Humanum v srdci starého města Wrocław na ul. Oławska 11 přednesl kardinál Müller přednášku s názvem „Srdce, mysl, věda, psychologie a obchod. Církev a víra – má to ve 21. století ještě smysl? „Víra a věda nejsou v rozporu. Musíme si ale dávat pozor, abychom neztratili to, co je v životě důležité, zvláště nyní, kdy mnoho lidí tráví více času koukáním do telefonu než na vlastní rodinu, řekl kardinál Gerhard Müller.

 

Kněze se ptali na ekologii. „Máme se omluvit, že dýcháme vzduch? Počasí, ochrana přírody, změna klimatu – to je nesporné. Zároveň je ale kladen důraz na nesprávná místa. Probíhá nebezpečné přehodnocování. Člověk se za fungování na Zemi nemusí omlouvat. Zemi nám dal Bůh, který stvořil vesmír a dal člověku takové a žádné jiné podmínky. Dnes jsem četl článek o Japonsku. Tamní společnost je velmi stará. 38 milionů lidí je starších 65 let. Někdo navrhl, že k vyřešení problému existence starých lidí by tito lidé měli spáchat hromadnou sebevraždu. Člověk má právo na život od početí až po přirozenou smrt. Je to jeho základní právo. Člověk je osoba, ne předmět. Padly také otázky týkající se celibátu a kněžství žen.

 

Návštěvu komentoval rektor JM Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki – honorární konzul Republiky Uzbekistán. „Dnes v našem akademickém prostředí hostíme skvělého vědce, teologa a také nejbližšího spolupracovníka Svatého otce Františka. Kongregace pro vědu a víru je zdrojem toho, co církev zachovává a předává ve své vědě. Dnes tu tedy máme hosta, který zná odpovědi na většinu otázek o konfliktu mezi rozumem a vírou, a srdcem. To je důležité zejména pro psychology,“ řekl.

 

Setkání se kromě studentů a zaměstnanců Collegium Humanum zúčastnili také: Dr. Różna Gumienna, polská kick-boxerka a bojovnice MMA, Krzysztof Grzelczyk, polský velvyslanec v Severní Makedonii a Dr. Marian Dymalski, viceprezident Mezinárodní federace Akademický sport (FISU) a člen představenstva Polského olympijského výboru. Kardinál Gerhard Müller byl doprovázen svým sekretářem Fr. Slawomirem Śledziewským.

Děkujeme médiím za jejich přítomnost a předávané informace.

Frýdek-Místek

Zahraniční pobočka ve Frýdku-Místku
Prokopa Holého 400, 738 01 Frýdek-Místek, Czechy

Praha

Revoluční 725/11, 110 00 Praha 1. II. patro